A koordinátor intézmény második, a „Felfedeztető-felfedező tanulás és élménypedagógia a folklórismeret, néprajzi ismeretek elsajátításában” című jó gyakorlatának átadására Szolnokon került sor 2019. február 09-13. között.
A programban 18 órás képzés keretében interaktív módon mutattuk be partnereink számára a jó gyakorlatot, a kooperatív tanulási módszereket, az élménypedagógia és a projektmunka elemeit.
A képzés során először prezentációk formájában tekintettük át jó gyakorlatokhoz fűződő módszereket, a felfedező–felfedeztető tanulást, élménypedagógiát, a jeles napok néprajzi feldolgozásának módszertanát. A jó gyakorlat cseréje kapcsán sor került a saját tapasztalatok bemutatására, az adaptálás lehetséges formáinak felvázolására, a módszerek saját pedagógiai gyakorlatba történő átültetésének megbeszélésére.
A program a képzés ideje alatt is épített a kooperatív együttműködésre a gyakorlati feladatok megoldásában, hiszen a jó gyakorlat cseréjéhez bemutató foglalkozások és múzeumlátogatások is tartoztak, melyeket szakmai megbeszélés követett.
A képzésen résztvevő kollégákkal az iskolában meglátogattunk két tanítási órát, ahol lehetőségük volt megfigyelni a kooperatív tanulási módszereket. Az órát tartó pedagógusokkal módszertani konzultációt, óraelemzést tartottunk.
A szolnoki Damjanich János Múzeumban megtekintettünk több állandó kiállítást (Mesterségek művészete, Népélet a Közép-Tisza vidékén, Vendégségben őseink háza táján, A jászkun kapitányok nyomában) illetve egy időszaki kiállítást („Szép menyecskék varrták fejér patyolatból” – a magyarországi fehérhímzések típusai) és a gyakorlatban is kipróbáltuk a felfedező–felfedeztető tanulást és az élménypedagógiai módszereket.
Vendégeinknek egy különleges élménnyel is tudtunk kedveskedni, hiszen éppen a képzés időpontjában a Szolnoki Galériában – egykori zsinagógában – volt látogatható az az egyedülálló Munkácsy kiállítás, mely a magyar festőzseni legismertebb munkái mellett számos kevésbé ismert művet is bemutatott a nagyközönség előtt. Pákh Imre gyűjteményéből mintegy negyvenhét Munkácsy képet láthattak vendégeink, és egy, a festőművészt ábrázoló szobor mellett még az érdekes, fordulatokban bővelkedő életúttal is megismerkedhettek.
A program zárásakor a kollégák megkapták DVD-n a jó gyakorlat anyagát. Az elutazás napján kitöltötték az elégedettségmérő kérdőíveket és átadtuk az aláírt Fogadónyilatkozatokat.