A 2020/2021. TANÉVBEN A SZANDASZŐLŐSI ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS ALAPFOKÚ MŰVÉSZETI ISKOLÁBAN A JÁRVÁNYÜGYI KÉSZENLÉT IDEJÉN ALKALMAZANDÓ ELJÁRÁSRENDRŐL
1.FELKÉSZÜLÉS A NEVELÉSI ÉVRE, TANÉVKEZDÉSRE
Alapos, mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítást végeztünk az iskola épületében.
A bejárati ajtókhoz fertőtlenítő adagolókat szereltünk fel.
Megtörtént az online platformok előkészítése, intézményi regisztrációk elindítása különböző alkalmazásokhoz. Erről részletes tájékoztatót kapnak majd az osztályfőnököktől.
2. AZ INTÉZMÉNY LÁTOGATÁSA
A nevelési-oktatási intézményt kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, tanuló látogathatja. Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmények működtetésében csak egészséges és tünetmentes dolgozó vehet részt. Kérjük a szülőket, hogy amennyiben gyermeküknél tüneteket észlelnek, a NNK aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról. A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van.
A szülők az iskola épületébe nem léphetnek be. Kérjük, hogy csak az iskola épületéig kísérjék gyermeküket és ott is várják őket.
A belépés rendje:
1.évfolyam: 4. kapu (belső udvar ebédlő felőli bejárat)
2.évfolyam: 3. kapu (belső udvar büfé melletti bejárat)
3.évfolyam: 2. kapu (belső udvar terasz, 9-es teremmel szemben)
4-8. évfolyam: 1. kapu (főbejárat)
Az iskolába érkező tanulók elfoglalhatják helyüket osztálytermükben, nem kell az udvaron vagy a folyosón várakozniuk, kivéve a reggeli ügyeletet kérő tanulók.
Az osztálytermekben lehetőség szerint gondoskodunk a tanulók lazább elhelyezéséről. Az osztályok a saját osztálytermükben tanulnak, teremváltásra csak a legszükségesebb esetben kerül sor (pl.: informatika, testnevelés, technika, kémia, idegen nyelvi és matematika csoportbontás).
A tanítási órákon, foglalkozásokon a maszk viselése lehetséges, de nem kötelező.
Kérjük, hívják fel gyermekük figyelmét, hogy ne adogassanak át egymásnak tárgyat, pl. radír, vonalzó, faragó, játékok, otthonról nasi, stb.
A szünetben bent tartózkodó tanulók a teremben maradnak, ahol minden szünetben szellőztetnek. Teremváltás esetén fertőtlenítik a termeket.
A mosdók fertőtlenítése minden szünet után megtörténik.
A személyi higiéné szabályainak és a mosdókban a védőtávolság betartásának érdekében megnöveljük a szünetek időtartamát:
- 1-4. szünet 15 perc,
- 5. szünet 5 perc
A szünetekben váltva tartózkodnak kint az alsós és a felsős tanulók, a számukra kijelölt helyeken.
Azok a tanulók, akik a szünetet az épületben töltik, a saját termükben lesznek. Az esetleges teremváltásoknál, a folyosókon, ahol a védőtávolság nem tartható be biztonságosan ott tartózkodás idején javasolt a szájat és orrot eltakaró maszk viselése. A tanulók által viselt maszkról a szülő gondoskodik.
A tantermi oktatás során az osztályok keveredését a lehetőség szerint elkerüljük, bontott csoportnál (csoportbontás, napközi, sávos testnevelés óra, FEK) a kockázat úgy minimalizálható, hogy a teremben az ugyanazon osztályból érkező gyermekek ülnek egy csoportban elkülönülten, megfelelő távolságot tartva a más osztályból érkezőktől és köztük az érintkezés kerülendő (pl. feladatoknál tárgyak átadása).
A testnevelés órákat az időjárás függvényében szabad téren tartjuk. Az órák során lehetősé szerint mellőzni kell a szoros testi kontaktust igénylő feladatokat. Amennyiben ez mégsem kerülhető el, akkor ezeket állandó partnerrel (párokban, kiscsoportokban) kell végezni.
A megfelelő védőtávolság betartása különösen fontos a mosdókban, illetve az öltözőkben, ezért a testnevelés órák előtti és utáni öltözésnél tekintettel kell lenni arra, hogy elkerülhető legyen az öltözőkben történő csoportosulás:
- alsó tagozatos gyerekek a saját termükben öltöznek
- a felsősök minden öltözőt igénybe vesznek.
A szülők személyes megjelenésével járó szülői értekezleteket csak a járványügyi előírások betartása mellett tartjuk meg. Egyéb szükséges információkat a Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszerben (KRÉTA), intézményi honlap, vagy az osztályok kialakult adminisztrációs rendszerében juttatjuk el Önökhöz. Kérjük, ezek fokozott figyelemmel kísérését.
3. EGÉSZSÉGÜGYI SZEMPONTBÓL BIZTONSÁGOS KÖRNYEZET KIALAKÍTÁSA
Az intézmény bejáratánál vírusölő hatású kézfertőtlenítőt helyeztünk el, ennek használatára felhívjuk a tanulók figyelmét. Az intézménybe érkezéskor, étkezések előtt és után minden belépő alaposan mosson kezet vagy fertőtlenítse a kezét. Felhívjuk a tanulók figyelmét a napközbeni gyakori szappanos kézmosásra. Kéztörlésre csak saját textil törölköző használata engedélyezett, vagy a mosdókban kihelyezett papírtörölköző.
A személyi higiéne alapvető szabályairól a tanulók részére részletes, az adott korosztálynak megfelelő szintű tájékoztatást adunk. Felhívjuk a figyelmüket az úgynevezett köhögési etikettetre: papír zsebkendő használata köhögéskor, tüsszentéskor, majd a használt zsebkendő szemetes kukába dobása és alapos kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés.
A takarítást, fertőtlenítést úgy szervezzük meg, hogy az a gyermekek, tanulók egészségét ne veszélyeztesse.
Az iskolában használt játékok, sporteszközök, játszótéri eszközök felületét rendszeresen fertőtlenítjük.
A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelünk az intézmény tisztaságára. A tantermekben, a folyosókon és a szociális helységekben napi többszöri fertőtlenítő takarítást végzünk. A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek a padok, asztalok, székek, az ajtó-, ablakkilincsek, korlátok, villany- és egyéb kapcsolók, informatikai eszközök /billentyűzet, monitor, egér, egérpad, stb./, mosdók csaptelepei, WC lehúzók, stb.) vírusölő hatású szerrel fertőtlenítve legyenek.
4. ÉTKEZTETÉSRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK
Fokozottan ügyelünk az étkezés helyszínének tisztaságára, a rendszeres fertőtlenítésére.
Étkezés előtt és után kiemelt figyelmet fordítunk a gyermekek alapos szappanos kézmosására és kézfertőtlenítésére.
Az étkezéseket úgy szervezzük, hogy az osztályok keveredése elkerülhető legyen, sorban állás esetén gondoskodunk a védőtávolság betartásáról.
Fokozottan figyelünk az ebédlőben az asztalokon elhelyezett, közös használatú eszközök tisztántartására, fertőtlenítésére.
A tanulók a tízórait csomagolva kapják, melyet a saját tantermükben fogyaszthatnak el.
5. TANULÓI HIÁNYZÁSOK KEZELÉSE
Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni. Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára
Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.
6. TEENDŐK BETEG SZEMÉLY ESETÉN
Amennyiben egy tanulónál, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tüneteit észleljük, haladéktalanul elkülönítjük, egyúttal értesítjük az iskola-egészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről. Gyermek esetén értesítjük a szülőt, akinek a figyelmét felhívjuk arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. (Azt követően az orvos utasításainak alapján járjanak el.)
A gyermek az iskolába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza, melyet az intézmények el kell fogadnia, azt saját hatáskörben nem bírálhatja felül.
7. INTÉZKEDÉSEK FERTŐZÉSSEL ÉRINTETT INTÉZMÉNYEK ESETÉBEN
A korábbi, tantermen kívüli, digitális munkarend tapasztalatai alapján, a az előzetesen meghatározott platformok és módszerek alkalmazásával, előnyben részesítve a valós idejű kommunikációt biztosító órákat, zajlik az oktatás a továbbiakban.
Kapcsolattartás a szülőkkel videokonferencián, vagy egyéb, valós idejű kommunikációt lehetővé tevő platform használatával történik.
Amennyiben az intézményben átmenetileg elrendelésre kerül a tantermen kívüli, digitális munkarend, a gyermekfelügyeletet az intézményben meg kell szervezni a szülők támogatása érdekében. Amennyiben az intézményben objektív okokból nem szervezhető meg a gyermekfelügyelet, arról a tankerületi központ gondoskodik.
A megelőzéssel kapcsolatban további információkat IDE kattintva olvashatnak.
Az intézmény járványügyi adatai megtekinthetők ITT
Szolnok, 2020. augusztus 31.