A 4. nemzetközi projekttalálkozóra Erdélyben, Csíkszentkirályon került sor 2019. március 10-14. között.
A találkozó során feladatunk volt a munkaterv időarányos teljesítésének áttekintése és a további feladatok egyeztetése. Az iskolában sort kerítettünk a legutóbb átvett jó gyakorlat, „Felfedeztető-felfedező tanulás és élménypedagógia a folklórismeret, néprajzi ismeretek elsajátításába” eddigi adaptálási lehetőségeinek, kipróbálásának áttekintésére is a partnerintézmény gyakorlatában.
Megtörtént az elkövetkező időszak feladatainak konkretizálása, tartalmának, sikerkritériumainak meghatározása, valamint a tanulói programok, tevékenységek áttekintése, értékelése.
Egyeztettünk a partnerintézményben 2019 áprilisában megvalósuló jó gyakorlat átadás-átvétel részleteiről is. („Népi kismesterségek tanulása, gyakorlása az iskolában”)
A nyári, rövidtávú diák mobilitás programmal kapcsolatos adatgyűjtésre, a lehetséges tartalmi elemek megismerésére és a terepszemlére is sok időt szántunk. Meglátogattunk bútorfestéssel foglalkozó szakembert, parajdi só feldolgozását végző vállalkozót. Elutaztunk a nyári, közös táborunknak otthont adó erdei iskolába, „felmértük a terepet”. Szándékaink szerint az áprilisi képzés alkalmával a többi kollégával is kilátogatunk majd a tábor helyszínére, hiszen a szakmai program tervezése az ő feladatuk lesz, és ehhez szükséges a helyszín, a lehetőségek előzetes felmérése.
Mindkét partnerre vonatkozón kidolgoztuk a kiválasztási kritériumokat a tanulói mobilitásban résztvevőkre. Elkészítettük a mobilitási program projekttervét, meghatároztuk, szétosztottuk a feladatokat, kijelöltük a felelősöket, felmértük a kockázatokat. A tanulói felkészítést, a felkészülést a feladatokra a Csíkszentkirályban megvalósuló képzést követően, májustól tervezzük. Reményeink szerint a soron következő jó gyakorlat átvétel ad majd még új ismereteket, ötleteket a részletes program tervezéséhez.
Nagy segítséget kaptunk a partnerintézménytől a csíki népviseletek varratásához. Segítettek nekünk olyan eredeti, székely női és férfi viseleteket készítő varrónőt találni, aki a csoportunk számára elkészíti a fellépő ruhákat. A Csíkszeredában élő Kopacz Melinda viseletkészítő a Romániai Magyar Népművészeti Szövetség tagja, az általa késztett ruhadarabok „Székely termékek” védjeggyel rendelkeznek. Melinda főként saját szövésű anyagokból dolgozik, számunkra igazi csoda a műhelye, a szövőszéke, az általa készített viseletek, a hímzések, lenyűgöző a tudása, a szakértelme és nem utolsó sorban az a végtelen türelme, amellyel megajándékozott minket.
A jelenlegi projektünk megvalósításának kb. a felénél jártunk, amikor új ERASMUS+ pályázati kiírás jelent meg. Már az időszaki beszámoló készítésénél is felmerült az a gondolat, hogy folytani kellene a közös munkát. Mindkét partner rendkívül hasznosnak, tartalmasnak, eredményesnek ítélte meg az eddig végzett tevékenységet. Ez adhatja az alapot annak, hogy közösen ismét pályázzunk, építve az eddig elért eredményeinkre és megcélozva további fejlesztési lehetőségeket. A mostani projekttalálkozó jó alkalmat kínált arra is, hogy a menedzsment személyesen tudott egyeztetni a pályázat tartalmáról, és meghozta azt a döntést, hogy március 21-ig beadjuk pályázatunkat egy új ERASMUS+ projektre.