Európa színei a Szandaszőlősi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola falai között
Iskolánk sikeresen pályázott a Comenius Iskolai együttműködések programjának 2013-2015. közti megvalósítására ’Colours of Europe’ címmel. A projektben 1-1 lengyel, portugál, spanyol és török iskolával együtt a partnerországok legnépszerűbb festőinek munkáit dolgozzuk fel változatos művészeti technikákkal. Az első lépésben a következő magyar művekkel foglalkoztunk: Feszty Árpád: A magyarok bevonulása, Székely Bertalan: Az egri nők, Than Mór: Nyáry és Pekry elfogatása, Szinyei Merse Pál: Pipacsos mezőn és Virágzó almafák, Vasarely Viktor: Zebrák és op-art művei. Az első novemberi projekttalálkozóra készülve olaj-, akril- és vízfestékkel, szitanyomással, linómetszéssel, pontozásos technikával és számítógépes grafikával dolgoztunk, illetve magyar és angol nyelvű képleírásokat, történeteket írtunk. A partnerek 36 fős küldöttségét kiállítással, a képekről, festőkről, múzeumokról, Szolnokról és Magyarországról szóló Power Point bemutatókkal, homokanimációval, jelenetekkel és bemutató órákkal, valamint bőröző, réznyomat-készítő, linómetsző műhelyfoglalkozásokkal, néptánc műsorral és táncházzal fogadtuk. A helyi programoknak ugyanúgy nagy sikere volt, mint a kirándulásoknak, melyek során megtekinthettük a képek eredetijeit Ópusztaszeren és Budapesten. A találkozóra érkező diákok zöme magyar diákok családjánál lakott, a tanárok a Tisza Szállóban szálltak meg. A látogatás emlékeként a magyar művészetről kézzel készített albumot, a képek alkotói korszakához kapcsolódó magyar zenei CD-t és néhány csodálatos linómetszetet vihettek haza a küldöttségek a személyes barátságok és élmények mellett.
A program rengeteg élménnyel gazdagítja iskolánk tantestületét és tanulóit egyaránt. A magyar festők után most portugál festményeket dolgozunk fel kipróbálva a manuelino stílusjegyeket hordozó agyagozást és az olvasztott viaszkréta technikát is. Erről a munkánkról márciusban adunk számot a Porto közelében lévő Alfenában, ahol négy diák és három tanár képviseli iskolánkat. A spanyol művek feldolgozása után májusban Spanyolországban, novemberben Törökországban, 2015. májusában pedig Lengyelországban találkozunk partnereinkkel.
A projekt két éve alatt több, mint kétszáz tanuló és tizenöt tanár kapcsolódik be a programba. Nagyfokú együttműködés valósul meg a különböző tantárgyak oktatása között, jelentősen fejlődik a művészetek iránti fogékonyság, újszerű technikákkal ismerkednek meg a diákok. Az angol nyelvet tanulóink és tanáraink valós élethelyzetekben és munkanyelvként használják. A számítógépes rajz- és tervezőprogramok, a folyamatos dokumentáció IKT használatunkat fejleszti.
A végrehajtott munkáról egy közösen működtetett nemzetközi honlapról és iskolánk honlapjáról lehet tájékozódni.
A közös Comenius honlap linkje: