2017. május 8. és 12. között került sor Szandaszőlősön a „Szabadtéri iskola – tantermen kívüli oktatás” című projekt 2. projekttalálkozójának megrendezésére. A partnerországokból 38 diák és pedagógus érkezett. Az 5 napos találkozó szervezésében az idegen nyelvi munkaközösségé volt a fő szerep, de más munkaközösségektől és az alapfokú művészeti iskolától is sok segítséget kaptunk.
A találkozó 1. napját Budapesten töltöttük a vendégekkel, ahol a főváros nevezetességeit iskolánk diákjai mutatták be. Az angol és német nyelven előadott ismertetőket nagy érdeklődéssel fogadták a külföldi diákok és tanáraik.
A 2. napon intézményünkben tettek látogatást a vendégek, és idegen nyelvi órákon, valamint Lőrincz-féle komplex tantermi játékfoglalkozáson vettek részt. Nagy élmény volt tanítványaink számára a külföldi gyerekekkel való kommunikáció lehetősége. Délután a szarvasi arborétumba utaztunk. Itt a résztvevők megismerkedhettek az arborétum növény- és állatvilágával, valamint megcsodálhatták a Mini-Magyarország makettjeit, országunk legismertebb épületeit.
Ennek a projektévnek a témája a „Föld, víz, levegő”. A többi napot ezek tükrében szerveztük.
A 3. napot a „Föld napjának” neveztük el. Autóbuszos kirándulást szerveztünk a Mátrába. Először Gyöngyösön látogattuk meg a Mátra Múzeumot, ahol a diákok megismerkedhettek a hegység kőzeteivel, a Mátra növény és állatvilágával. Mivel éppen május 10-én jártunk ott, a Madarak és fák napja alkalmából egy madárgyűrűzési bemutatón is részt vehettünk. Délután Sástón megtekintettük Magyarország legmagasabban fekvő tavát, majd Kékestetőn megcsodálhattuk a mátrai panorámát.
A 4. napot a „Víznek” szenteltük. Szolnokon a Tisza folyóról, a sószállításról, a folyó jelentőségéről tartottak tanítványaink előadást. Felkerestük a Tisza Szállónál lévő artézi kutat és Szolnok ispán emlékművét. A Tisza parton tett séta alkalmával meséltünk a várost fenyegető árvizekről és a lakosság összefogásáról. Természeti értékeink között kiemeltük a kérészt, melyet a gyaloghíd is szimbolizál. Ezen a délutánon vendégeink is bemutatkoztak. Országuk természeti értékeiről készítettek prezentációkat, és ezeket angol, illetve német nyelven mutatták be iskolánk közönségének. A művészeti iskolások jó hangulatú táncházat szerveztek a vendégek számára, akik nagyon aktívan bekapcsolódtak a programba.
Az 5. napon a „Levegő” témát dolgoztuk fel. Délelőtt újrahasznosított sárkány készítésére invitáltuk a gyerekeket. Az alapanyagokból repülni képes sárkányok születtek, melyeket az iskola előtti téren ki is próbáltunk. Az iskolai program egy Erasmus-emlékfa ültetésével zárult.
Délután még látogatást tettünk a szolnoki Reptárban, és a Tiszaligetben egy Levegő témájú játékos vetélkedővel zártuk a napot.
Minden programon részt vettek szandaszőlősi diákok is. A programok rendkívül hasznosak voltak a tantermen kívüli ismeretszerzés és az idegen nyelvi kommunikáció szempontjából.
Bori Ildikó
projektkoordinátor