2023. május 16-20-ig iskolánk 41 hetedik osztályos tanulója 4 nevelő és 1 szülő kíséretében vehettek részt erdélyi kiránduláson a HAT-KP-1-2022/1-000284 számú pályázat keretében.
Az előkészítő foglalkozást május 9-én tartottuk, melynek során megbeszéltük a viselkedési szabályokat, biztonsági intézkedéseket, megismerkedtünk a vidék földrajzi és történelmi jellemzőivel. Kiemeltük a sókitermeléssel, sófeldolgozással, sólelőhelyekkel és a só élettani hatásaival kapcsolatos információkat, mivel a kirándulásunk céljául is ezt választottuk.
2023. május 16-án hajnalban indultunk, első állomásunk Nagyváradon volt, ahol megnéztük a püspöki palotában Szent László hermáját, és a székesegyházat. Ezután Csucsán álltunk meg, ahol a Goga-kastély kertjében meglátogattuk az Ady-emlékházat, majd a Király-hágón keresztül tovább indultunk Bánffyhunyadra, ahol a helyi református lelkipásztor vezetésével nyertünk bepillantást az egyik legrégebbi református templom történetébe. Szálláshelyünkre, Torockóra az esti órákban érkeztünk meg.
Második napunk tervezett programját felülírta az esős idő, így a székelykői túra helyett Tordára mentünk, és a sóbánya 120 méteres kürtőjére csodálkozhattunk rá. A délutáni órákban meglátogattuk a torockói néprajzi gyűjteményt, vacsora előtt pedig egy kiadós séta során ismerkedtünk a településsel.
Harmadik napunkat Nagyenyeden kezdtük, ahol nagy szeretettel fogadtak bennünket a 400 éves Bethlen Gábor Kollégium hetedikes tanulói. Nagy tapsot kaptak néptáncosaink, akik egy rövid tánccsokorral köszönték meg a szíves vendéglátást. Megható volt a patinás épület falai között sétálni, és átérezni, hogy a híres emberek is ezeket a lépcsőket koptatták. A következő állomásunk Gyulafehérvár volt, ahol a székesegyházban megkoszorúztuk Hunyadi János síremlékét, és tájékoztatást kaptunk a család szerepéről a magyar történelemben. Szovátán körbesétáltuk a Medve-tavat, megismerkedtünk a só élettani hatásaival, a sós tavak kialakulásával, megcsodáltuk a századfordulós villaépületeket is. Fáradtan és éhesen érkeztünk meg Székelyszentlélekre, ahol a Becsali panzióban már vártak és jóllakattak bennünket.
A negyedik napon Szejkefürdőre vezetett utunk. A székelykapuk között haladva átéreztük az erdélyi emberek céltudatosságát, igényességét. Orbán Balázs emlékhelyénél megemlékeztünk a leghíresebb erdélyi néprajztudósról, és tiszteletünk jeléül elhelyeztük koszorúnkat is. Ezután Csíksomlyóra indultunk, és megtekintettük a kegytemplomot, valamint megérintettük a csodatételeiről híres Mária-szobrot. A Pongrác-tetőn gyönyörű képeket készíthettünk a tájról, szerencsére ekkor már az időjárás is a kegyeibe fogadott minket. A Békás-szoros mindenkit lenyűgözött hatalmas sziklafalaival, a Gyilkos-tó pedig a legendájával. A szállásra visszaérve kézműves program várt a gyerekekre. Az ajándékba kapott fürdősó üvegére üvegfesték segítségével készítettek mintát. Az ízletes vacsora elfogyasztása után, az est zárásaként a helyiekkel közösen énekeltük el a magyar és a székely himnuszt.
Utolsó napunkat Farkaslakán kezdtük, megemlékeztünk Tamási Áronról, sírjánál tisztelegtünk a munkássága előtt. Ezután Korondon álltunk meg, és ismerkedhettünk a sófeldolgozás menetével, a termékek széles palettájával, majd a parajdi sóbányában tettünk látogatást. A bánya után az úticsomag ebéd mellett a gyerekek jóízűen fogyasztották el a számukra vásárolt kürtős kalácsokat. Sajnos Kolozsvár tervezett látnivalói elmaradtak a közlekedési akadályoztatás miatt. Az esti órákban érkeztünk vissza az iskolához fáradtan, de az élményektől gazdagodva.
2023. május 23-án a záró foglalkozáson a Kahoot-programmal készült kvíz segítségével foglaltuk össze a látottakat, a gyerekek ekkor mérhették össze, hogy ki mennyit tanult a kirándulás során és mindenki elmesélhette kedvenc élményeit.