
Pályázó neve, címe: | Szandaszőlős Táncegyüttes Alapítvány, 5008 Szolnok, Simon Ferenc út 47. |
Pályázati azonosító: | NTP-MŰV-19-0162 |
Projekt címe: | „Húzzad édes muzsikásom!” |
Projekt időtartama: | 2019.07.01 – 2020.12.31 |
Támogatási igény: | „A hazai és a határon túli művészeti tehetséggondozó programok támogatása” c. kiírás alapján |
Megítélt összeg: | 1.000.000 Ft |



Szakmai beszámoló
Programunk lehetőséget és megfelelő hátteret biztosított a tehetséges fiatal táncosoknak ahhoz, hogy a gazdag tevékenykedtetés által fenntartható legyen a sokoldalú, tartós érdeklődésük, tudásvágyuk. A szakmai munka megtervezésének középpontjában a képességfejlesztés állt. A tehetséggondozó program fejlesztő módszereit úgy állítottuk össze, hogy alkalmas legyen a bevont fiatalok testi-kinesztetikus képességeinek és szociális kompetenciáinak fejlesztésén kívül a közösségépítésre is.
Ráhangoló tréninget tartottunk az önismeret, az együttműködési készség és a társas kapcsolatok fejlesztése céljából. Ismertettük a résztvevőkkel a projekt célkitűzéseit, feladatait, elvárt eredményeit. Közösségépítő játékokkal és játékos feladatokkal az ön- és társismeretet, az együttműködési készséget és az önbizalmat erősítettük. A táncpróbák során célunk az állóképesség növelése, ritmusérzék fejlesztése, mozgásemlékezet, improvizációs készség fejlesztése volt.
A műhelymunkák és a tudásműhely jó alkalmat adott a képességfejlesztésre, a tehetség erős oldalának fejlesztésére és a megszerzett tudásanyag szintetizálására. Az eredeti munkaterv szerint tavaszig tudtunk haladni, de a COVID19 világjárvány következtében 2020. március 16-tól életbelépett veszélyhelyzeti intézkedések miatt a folyamat félbeszakadt. A csoportos foglalkozásokat újrakezdve szeptembertől decemberig ismét személyes jelenléttel folytattuk a munkát, még a próbáknak helyet adó iskolában bevezetett szigorú járványügyi szabályok és a távolságtartás betartása mellett is. A meghívott táncművésszel a fokozódó járványhelyzet miatt online formában tartottuk meg a foglalkozást.
Az együttműködést megalapozó, ráhangoló, valamint szintetizáló tréningek, a táncpróbák, mind elősegítették a csoportkohézió erősödését. Különös „élmény” volt a csoport tagjai számára, hogy a veszélyhelyzet idején is megoldottuk a velük való kapcsolattartást és a táncoktatást is. A járvány mentálisan óriási terhet rótt az egész csoportra. A 2020. szeptemberben újrakezdett próbák során be kellett tartanunk a szigorú járványügyi előírásokat, ezért a cél elérése érdekében a próbavezetők a hagyományos táncoktatástól eltérő, sok módszertani újítást bevezettek, mint pl.
- kontaktus nélküli páros gyakorlatok („tükör” gyakorlatok)
- irányító-közvetítő eszköz használata (pl. kendő) a páros táncban
- a szoros fogásmódok helyett tágabb fogásmódók alkalmazása (pl. újj-és kézfogás)
- kisebb létszámokkal való külön gyakorlás
- próbafolyamatok felvétele, online megosztása
- élő videós néptáncpróba tartása
- koreográfiai etűdök előre elkészítése, felvétele, online megosztása
A nehezített körülmények között a kreatív módszertani újításokkal is kiváló eredményt értünk el a gyerekekkel:
- a tanulók a szilágysági csárdás és ugrálós táncanyagának kb. 80%-át elsajátították
- a táncanyagból készült koreográfiát megtanulták, felidézésére önállóan is képesek
- a táncanyagot improvizációs formában is képesek előadni
A pályázati program során megtanult, begyakorolt szilágysági tánckoreográfia lett a csoport által létrehozott alkotás. A csoportban kialakultak a szerepek, az erőviszonyok, ami meghatározta a táncosok koreográfiában elfoglalt helyét. A videóra vett, etüdökből összeállított koreográfiában nyújtott teljesítmény minden résztvevő számára visszaigazolásként is szolgált a fejlődéséről, tudásáról és képességéről. A COVID19 járvány erős negatív hatással volt a teljesítményre és a kivitelezés módjára is, azonban ehhez a helyzethez mindenki elfogadóan viszonyult. Más formában a bemutatót nem tudtuk megszervezni, mivel ebben az időszakban mindenféle gyülekezés, programszervezés, csoportosulás tilos volt. Az táncegyüttes repertoárja a projekt által mégis gazdagodott egy új koreográfiával, melyet a járványidőszak elmúltával a vállalt fellépéseken a továbbiakban is széles körben tudunk majd bemutatni más közönség számára is.
A járványhelyzet miatt a választható kiegészítő tevékenységek közül sem a tavaszra tervezett 3 napos szakmai tábort, sem a Táncháztalálkozón való részvételt nem tudtuk megvalósítani. Reménykedtünk abban, hogy őszre javulnak a kilátások, de a járványhelyzet ezt is felülírta. Minden olyan rendezvényt, programot töröltek, amin szerettünk volna részt venni. Ebben a helyzetben a válaszható kiegészítő tevékenységek közül csak a 2 perces rövidfilm elkészítése volt megvalósítható, ezért a munkatervet ennek megfelelően módosítottuk.
A „Mit jelent tehetségesnek lenni” című kisfilmünkben a célcsoport tagjai közül olyan gyerekek szólalnak meg, akik egy vagy több tehetségterületen kiemelkedő tehetségek. Többször szerepeltek már eredményesen egyéni vagy csoportos versenyeken, elkötelezettek a néptánc műfaja iránt, kiváló közösségi emberek. A filmben látszik, hogy szokatlan volt számukra a helyzet és a kamera. Most nem táncolni kellett, hanem beszélni, így nagyon izgultak a válaszadáskor. A videofelvételt az egyik táncpedagógus kolléga készítette, a „filmmé” alakítását technikailag is ő végezte.
Köszönjük a támogatást!
2021. január 25.


