A 2018. július 23-29 közötti közös tábor helyszínéül Dunapataj-Szelidi tóra esett a választásunk. Egyrészt mert nagyon közel van Kalocsához, másrészt nagyon meleg nyár lévén, felüdülést nyújtott a hőségben a fürdőzés. A tó mellett szólt még az is, hogy a Csíkszentkirályból érkező gyerekeknek nincs lehetőségük ilyen meleg vizű, természetes tavakban fürödni a Csíki havasok között.
A diák mobilitásba a szandaszőlősi iskola néptánc tanszakra járó tanulói közül a 11-14 éves korosztályt vontuk be, a csíkiek hasonló korosztályú gyerekekkel érkeztek. A hétnapos táborban az alábbi programokat valósítottuk meg közösen:
Kalocsa és környéke néphagyományainak, népviseleteinek, néptáncának, népi kismesterségeinek megismerése interaktív módon történő megismerése, autentikus személyek bevonásával. Pl. fazekasság, szövés, kalocsai tányérfestés, Tó-túra idegenvezetővel, tánctanulás, énektanulás). A foglalkozásokat forgószínpadszerűen valósítottuk meg.
A mobilitási program ideje alatt a csíkszentkirályi és szolnoki tanulók közösen, vegyes, partnerintézményi és koordinátor intézményi tanulókból álló csoportban dolgoztak együtt a különböző foglalkozásokon, és a magyar-magyar képes néprajzi szótár készítésében is. Ez utóbbi feladathoz múzeumi, tájházi munka is tartozott, a felfedeztető-felfedező tanulás és élménypedagógia módszerének alkalmazásával. Az ilyen típusú feladatvégzésre a hét folyamán kétszer, a kalocsai városnézések alkalmával volt lehetőségünk, melynek során megnéztük Kalocsa nevezetes épületeit és múzeumait.
A Viski Károly Múzeum három kiállítását néztük meg (Kalocsai éremgyűjtemény, Ásványok és az élet c. kiállítás, Népek, életformák, hagyományok a Kalocsai Sárközben állandó kiállítás), jártunk a Magyar Paprikamúzeumban, megcsodálhattuk a Kalocsai Érsekség épületegyüttesét, megnéztük belülről is a Főszékesegyházat, az Érseki Könyvtárat és az Érseki Múzeumot is.
Különleges színfolt volt a programban városnéző kisvonattal, a Chili Train-nel való utazás. A lovasszekeres kirándulás Bakodpusztára és az ott megtekintett lovasbemutató, valamint a napi strandolás, fürdőzés lehetősége a Szelidi-tóban mind meghatározó élmények voltak a résztvevők számára.
A táborlakók – gyerekek és felnőttek egyaránt – nagyon sokat dolgoztak az egy hét alatt, de nagyon sokat tanultak és játszottak is, közös élményeket szereztek, barátságokat kötöttek. Mindkét intézmény részéről megerősítést nyert, hogy nagyon várják a következő rövidtávú diák mobilitást, amely Csíkszentkirályban valósul majd meg.